Am redeschis “cartea istorie” şi am rememorat una din paginile “de aur” a acesteia – MICA UNIRE – evocând personalitatea valoroasă a domnitorului Alexandru Ioan Cuza.

Eveniment marcat al existenţei noastre ca popor, Unirea, desăvârşită la 24 ianuarie 1859 a împlinit visul “de aur” al românilor, reuşind să le redea speranţa într-un viitor mai luminos.

Elevul clasei a XII-a A, Andrei Cucuiat a realizat o prezentare Power Point a evenimentelor petrecute în acele momente istorice de o puternică încărcătură emoţională pentru noi ca popor.

Fiorul acelei zile a fost surprins în creaţii lirice impresionante, recitate de elevii claselor a VII-a B şi a VIII-a A, sub îndrumarea d-nelor prof. Oana Vereşezan şi Emilia Vasilovici.

În finalul programului s-a intonat cântecul emblematic pentru evenimentul marcant al istoriei: “HORA UNIRII”.