Nobleţea unui popor stă în capacitatea şi dorinţa acestuia de a-şi promova valorile, de a-şi reaminti adevăratele “comori” ascunse în: istorie, literatură, artă. Acestea sunt ascunse de fapt în sufletul fiecărui patriot şi aşteaptă să redevină “vii”, prin suflul conferit de credinţă.

Românii sunt cu adevărat un popor nobil care îşi duce aminte de marile valori umane, care au binecuvântat aceste meleaguri.

Pentru că “sufletul poporului român” a fost, este şi va fi Mihai Eminescu, am dori să îl sărbătorim pe geniul fără pereche al literaturii române prin recitaluri pregătite de elevii claselor de gimnaziu şi liceu (clasele a V-a A, a V-a B, a VI-a A, a X-a A, a XII-a A). Aceştia au fost coordonaţi de doamnele profesor: Oana Vereşezan, Emilia Vasilovici şi Marta Felfoldi.

Omul deplin al culturii române, a lăsat mărturie vie a dragostei pentru neam versuri de o inegalabilă frumuseţe, recitate cu mult suflet de către copii.