Anotimpul culorilor pastelate -toamna- cu parfumul ei încântător, purtat de adierea vântului, ne reamintește an de an de deschiderea porții ,,Cetății cunoașterii” – ȘCOALA.

Sunetele cristaline ale clopoțelului au chemat si in acest an pe elevii Liceului Tehnologic „Ion Creanga” Curtici, Luni, 12 Septembrie ora 10 la festivitatea de deschidere a noului an scolar 2016-2017 la Caminul Cultural Curtici.

Alaturi de domnul director, profesor Vitelar Traian, ne-au onorat cu prezenta domnul primar Ban Bogdan, domnul viceprimar Doba Dan, parintele Nadaban Ilie, parintele Istoc Liviu, pastorul Sorin Ignat, domnul comandant Scolobiuc Nicolae, doamna director Siclovan Pompilia,domnul consilier Cosmin Carja si doamna manager Ioana Roxin, reprezentant KSS.

Festivitatea de deschidere a noului an scolar a inceput cu slujba TE DEUM oficiata de reprezentantii Bisericii Ortodoxe urmata de un cuvant de incurajare din partea pastorului Bisericii Baptiste.

Domnul primar , Bogdan Ban a inmanat diplome de apreciere cadrelor didactice , avand totodata un cuvant de incurajare pentru elevii scolii noastre.

A prezentat deasemenea proiectele de colaborare ale scolii noastre cu firma KSS si proiectele de investitie ale Primariei in lucrarile de intretinere si amenajare ale scolii.

Reprezentantii firmei KSS au initiat proiectul de colaborare printr-o sponsorizare oferita elevilor scolii noastre care in anul scolar 2015-2016 au avut rezultate deosebite la invatatura si olimpiadele scolare.

Si ceilalti invitati au adresat elevilor si parintilor cuvinte de apreciere si incurajare.

Apoi au fost numarati „bobocii” claselor pregatitoare de catre doamnele invatatoare prof. Popovici Florina si prof. Andreea Palcu.

Am facut deasemenea cunostinta cu elevii claselor a V a indrumati de doamnele diriginte Vasilovici Emilia si Taucean Alina iar clasele a IX a au fost prezentate de catre doamnele diriginte Veresezan Oana si Gheorghies Cornelia.

Copiii si-au continuat activitatea in salile de curs alaturi de invatatori si profesori.

Consilier educativ,

Torkos Antonela